Biatlonové MS: podařený šampionát

Píše se sobota 3. února 2007 – v jihotyrolském městečku Anterselva bylo právě zahájeno snad nejlépe připravené biatlonové mistrovství světa. Z početné výpravy českých reprezentantů a reprezentantek nepatří nikdo k adeptům na medailové příčky a suverénním králem šampionátu se má stát neporazitelný Nor Ole Einar Björndalen.
14-15-biathlon-skiunor-07.jpg

Krátce před sobotním polednem se však do celého sportovního světa šíří neuvěřitelná zpráva. Úvodní závod šampionátu, sprint na deset kilometrů, sice podle předpokladů vyhrává Björndalen, jen o necelých pět vteřin horší čas a druhé místo však patří třiadvacetiletému Čechovi Michalu Šlesingrovi. Všechny papírové předpoklady berou v ten okamžik za své. Biatlonové závody jsou proslulé tím, že před dojetím všech závodníků lze jen těžko určit vítěze, neboť střelba dokáže pořadí přeskupit během vteřin. Český reprezentant se ale na stupně vítězů neměl dostat ani podle těch neoptimističtějších scénářů. Překvapením navíc neměl být konec. Šlesingra zastihl šampionát v nebývalé pohodě a k úvodní stříbrné medaili přidal během týdne ještě bronzovou z vytrvalostního závodu na dvacet kilometrů, čtvrté místo ze stíhačky a páté ze štafety. Slabší chvilku si vybral jen v závěrečném maratónu, v němž skončil dvacátý. Mimo Björndalena se tak stal nejvýraznější postavou mistrovství a navázal na dva roky starý titul Romana Dostála.

Biatlonový vrchol sezony se po všech stránkách odlišoval od podobně důležitých a letos pořádaných velkých akcí. Předně tím, že jak ve fázi příprav, tak v průběhu závodů nedošlo k žádným neočekávaným sport_ms_biatlon_Björndalen.problémům. Zatímco celá Evropa bojovala s nepřízní počasí, závody se pro nedostatek sněhu odkládaly, přesouvaly a rušily, italská Anterselva stále hlásila: «Nemáme žádný problém». Tratě byly v Jižním Tyrolsku připraveny již měsíc dopředu, čehož využil třeba právě favorit favoritů Björndalen, který v Anterselvě ladil formu na vrchol sezony již o vánočních svátcích. Z českého pohledu pak byl šampionát zvláštní i proto, že na něj reprezentační výprava odjížděla bez většího zájmu veřejnosti. Zatímco mezi favority Tour de Ski patřila Kateřina Neumannová, na Turné čtyř můstků obhajoval prvenství Jakub Janda a na mistrovství světa ve Švédsku měla zářit Šárka Záhrobská, od biatlonistů čekal úspěch málokdo. Šlesingrovy výsledky jsou o to cennější.

Šlesingr mezi elitu patří

Při hledání příčin úspěchu se musíme nejprve zastavit u trenéra reprezentace Milana Janouška. Jeho podpis totiž najdeme pod medailemi Zdeňka Vítka, Romana Dostála i Michala Šlesingra. Všechny úspěchy se přitom dostavily právě na mistrovství světa. V čem spočívá Janouškovo kouzlo? ...

Celý text najdete v novém SKI magazínu, který vychází v pondělí 17. února 2007.

Přečtěte si také:


Článek má tyto nálepky biatlon
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 17-2-2007
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit