Koukal byl čtvrtý na Dolomitenlaufu

Martin Koukal se přihlásil o slovo v poli dálkových běžců na lyžích. Ve druhém závodě FIS Marathon Cupu, Dolomiten laufu na 42 km volnou technikou v tyrolském Obertilliachu, obsadil výborné čtvrté místo.

Vítězství získali Fabio Santus z italského reprezentačního týmu laufařů a Ukrajinka Valentina Ševčenková z rakouského Skinfitu. Uspěli i další Češi z Patria Direct teamu, šestý byl Novák a jednáctá Moravcová.

„Výsledek je velmi dobrej. Necítil jsem se moc dobře, o víc to je potěšitelný. Na Jizerce jsem se cítil podstatně líp a jak to dopadlo (dojel ve třetí desítce). To jsou hry osudu,“ vyprávěl 33letý český lyžař. Jak se závod vyvíjel? „Jelo se v balíku. Okolo 30-35. kilometru jsem měl problémy, ale sebral jsem se, udělal si pozici. Ale v závěru přece jen trošku chybělo.“

Koukal přiznal, že cítil tlak. Nevydařená Jizerská 50, k tomu pro jeho rakouský tým Skinfit domácí závod. Navíc minulý víkend se v Liberci stěhoval. „Od úterka jsem byl už s týmem na Obertilliachu. Netrénovalo se moc, ale pobyt kvůli výšce a taky klid byl hodně důležitý,“ říkal. I na trati mu pomohla týmová spolupráce. „V průběhu závodu, kdy bylo užší, pomůžeš si po střídání, Alexej (Ivanov) mě pustil hned před sebe. Do závěru jsme šli společně, ale mě tam pak skočil Tscharnke. Výsledky jsme jako tým zajeli a to je dobře,“ dodal. Ivanov byl druhý, Eberharter desátý, mezi ženami vyhrála Ševčenková.

Koukal teď zůstává v Ramsau, v pátek se přesouvá na Marcialongu. Vyzvídám, jak se připravit na dva tak dlouhé závody v jednom týdnu. Ale v únoru mě čekají dokonce tři za sebou. Zase to bude velká škola. Ale snad se nám podaří na klasiku namazat, ve Val di Fiemme bývají stálé podmínky,“ připomenul místo, kde v roce 2003 získal titul mistra světa na 50 km. To ale bruslil v distančním závodě…

Dolomitenlauf 42 km F:

Muži: 1. Santus (It.) 1:43:10,8, 2. Ivanov (Skinfit/Běl.) -0,00,1, 3. Tscharnke (Něm.) -0,87, 4. Koukal (Čes./Skinfit) -1,8, 5. Bajčičák (Sloven.) -2,44, 6. Novák (Čes./Patria Direct team) -3,44. Ženy: 1. Ševčenková (Ukr./Skinfit) 1:50:27,48,… 11. Moravcová (Čes./Patria Direct team) -7:48,34
Průběžné pořadí FIS Marathon Cupu po 2 závodech: 1. Santus 104, 2. Řezáč (Patria Direct team) 100, 3. Johnsson (Švéd.) a Ivanov 80, 5. Livers (Švýc.) 76, 6. Novák 64,… 9. Koukal 58.  Ženy: 1: Ševčenková a Svendsenová (Nor.) po 100,… 9. Moravcová 56.